zabawy integracyjne dla dzieci

Ciekawe pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci.

W przedszkolu lub wczesnych klasach szkolnych nauczyciele i wychowawcy często organizują zabawy integracyjne dla dzieci. Dlaczego akurat ten rodzaj zabaw jest wykorzystywany podczas zajęć?

Zabawy integracyjne dla dzieci pozwalają na pogłębienie i zbudowanie dobrych relacji między dziećmi, ale również budują pewne pozytywne relacje z opiekunem grupy. Mają one najczęściej charakter ruchowy – dzieci biegają, skaczą, co ułatwia kontakt między nimi i sprzyja integracji grupy. Kiedy w grupie widać zmęczenie czy znudzenie, właśnie wtedy najlepiej sprawdzają się zabawy integracyjne dla dzieci. Dziecko ma wtedy okazje pokazać się grupie, ale także poznać innych uczestników zabaw. Właśnie dzięki zabawie dzieci najszybciej i najchętniej poznają rówieśników i uczą się. Efektami, jakie niosą za sobą zabawy integracyjne dla dzieci są budowanie wzajemnego zaufania oraz jedności w grupie. Wtedy każdy konflikt staje się prosty do rozwiązania, a także podejmowanie decyzji i komunikacja w grupie są łatwiejsze. Jakie zatem są najlepsze zabawy integracyjne dla dzieci? Ciekawą propozycją jest „rozpoznaj emocje”. Do tej zabawy potrzebne są wydrukowane kartki z „minami”, które wyrażają różne emocje. Jedno z dzieci wybiera losowo obrazek – jego zadaniem jest oddanie za pomocą mimiki danych emocji, podczas gdy pozostałe dzieci zgadują, jakie emocje wyraża ich kolega/koleżanka. Wychowawca podczas tej zabawy integracyjnej dla dzieci może zadawać dodatkowe pytania jak np. „ Jak myślisz, dlaczego on/ona płacze?”, co dodatkowo zaangażuje uczestników zabawy.  Inną opcją może być „sałatka owocowa”. Zabawa polega na tym, że dzieci ustawiają krzesła w kole, następnie zajmują miejsca. Każdemu maluchowi przydzielamy dany owoc. Kiedy przykładowo pada słowo  „pomarańcze”, wszystkie dzieci, które „są” pomarańczami zamieniają się miejscami, przy czym żadne z nich nie może siedzieć na swoim poprzednim miejscu. Na hasło „sałatka owocowa” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami, zachowując zasadę poprzedniego miejsca.  Interesującym pomysłem na zabawę integracyjną dla dzieci jest „Wędrująca historia”. Zabawa ta również polega na tym, by usadzić maluchy w kole, a następnie dać każdemu kartkę i długopis. Każde z dzieci pisze jedno zdanie, a następnie przekazuje kartkę do osoby siedzącej obok, a ta dopisuje swoje zdanie, następnie znów przekazuje kartkę koledze/ koleżance obok. W ten sposób powstają zaskakujące i zabawne historie stworzone przez dzieci. Oczywiście jest to zabawa integracyjna dla dzieci, które są już większe i potrafią pisać oraz czytać.

Zabawy integracyjne dla dzieci o charakterze ruchowym wpływają pozytywnie na rozwój dzieci, a także pozwalają na poznanie innych oraz pozwalają im miło i wesoło spędzić czas we wspólnym gronie.

Dodaj komentarz